تبلیغات
گنجینه

گنجینه
 
نویسندگان
لینک دوستان

روش صحیح مطالعه

 

پرسش: روش و متد صحیح در مطالعه چیست، و به طور كلی چه نكاتی را باید رعایت كنیم تا نتیجه خوبی از مطالعات خود به دست آوریم؟

پاسخ: افرادی كه كتاب های متفرقه بی ترتیب مطالعه می كنند ( امروز كتابی تاریخی، فردا كتابی روان شناسی، پس فردا كتابی سیاسی و روز دیگر كتابی دینی) هرگز استفاده نمی كنند.

روش صحیح و متد صحیح در مطالعه این است كه:

اولا، انسان آگاهانه كتاب مورد مطالعه خود را بر حسب نیازمندی های شخصی خود انتخاب كند و مطالعه را در اختیار تصادف قرار ندهد، كه كتابی به دستم افتاد و مطالعه كردم.

ثانیا، در مطالعه، آن را به حافظه بسپارد ( به مفهوم واقعی سپردن) یعنی مطالب كتاب را بعد از مطالعه، از حافظه بخواهد، ببیند تحویل گرفته یا خیر.

ثالثا، برای این كه حافظه خیلی قوی و نیرومند باشد. حداقل دو بار مطالعه پشت سر هم برای یك حافظه قوی و بیش از دو بار برای حافظه های ضعیف تر،پشت سر هم لازم است.

رابعا، باید موضوعی باشد، یعنی هر چندی یك بار، موضوعی را برای تفكر انتخاب كند،فكر كند،یادداشت كند،خلاصه و نتیجه مطالعات خود را بنویسد.

پس از آن، خلاصه و نتیجه را در یكی از قفسه های حافظه بگذارد. آن وقت است كه حداكثر بهره برداری را ازحافظه كرده است، آن وقت است كه می توان گفت از نظر شخصی، در یك قسمت از نیرو های شخصی تحت اختیار خود، استعداد رهبری و مدیریت دارد. (1)

افراد از نظر هوش، فهم، استعداد و حافظه با یكدیگر اختلاف دارند. آدمی كه رشید باشد، در بهره برداری از حافظه خود دقت می كند، اولین كاری كه انجام می دهد، عمل انتخاب است، یعنی حافظه خود را مقدس می شمارد، و حاضر نیست هر چه شد در آن سرازیر كند، حساب می كند كه دانستن چه چیز هایی بی فایده است، مفید ها را درجه بندی می كند و مفید ترها را انتخاب می كند، سپس آن ها را به حافظه خویش می سپارد.

انسان رشید، كتاب ها و مطالبی را كه برای خود لازم می داند،جمع می كند،آن ها را مكررا مطالعه و دسته بندی و سپس خلاصه می كند، خلاصه را یادداشت و به حافظه خود می سپارد، بعد به موضوع دیگر می پردازد. چنین فردی اگر حافظه اش ضعیف هم باشد، از آن حداكثر استفاده را می كند. (2)

پانوشت:

1- یكصد و ده سوال از استاد مطهری(رض) ص39و38 ( امامت و رهبری، صص223-224)

2- همان (مجموعه آثار،ج3،صص315-316)

 
برچسب ها: مطالعه، روش صحیح،
[ دوشنبه 4 فروردین 1393 ] [ 09:46 ق.ظ ] [ سعداله فتحی ]
.: Weblog Themes By MihanSkin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :